Skip to content

2020 Team / Keirin Championship

Event Schedule

< RESULT>

09.30 –10.20 Open Track
10.30   First Team off

Order of Events (durations approximated)
10.30 Women’s Team Sprint   (30 min approx)  8 Teams
          Men’s Team Sprint   (30 min –  Gate changeover) 7 Teams
11.30 Women’s Team Pursuit 6 Teams (45 min approx)
          Men’s Team Pursuit 7 Teams (45 Min approx)

12.45 Women’s Keirin Semi-Final (2 Heats – 11 Riders)
          Men’s Keirin 1st Round  (3 Heats  -18 Riders)
         Men’s Keirin Reps
         Awards Ceremony – Team Events
         Men’s Keirin Semis

13.30  Lunch (30 min)

14.00 Women’s Keirin 7-12
          Women’s Keirin Final
          Men’s Keirin 7-12
          Men’s Keirin Final
         Awards Ceremony – Keirin

Race numbers will be issued for Keirin
________________________________________________

  Men’s Keirin
Eamonn Byrne Black Line
David Brennan Castlebar Cycling Club
David Walshe Castlebar Cycling Club
Harvey Barnes East Tyrone Cycling Club
James Glasgow East Tyrone Cycling Club
Callum O Toole Orwell Wheelers CC
Daniel Mc Elroy Orwell Wheelers CC
Dmitri Griffin Orwell Wheelers CC
Fionn Sheridan Orwell Wheelers CC
Aaron Wade Powerhouse Sport
David O Sullivan Powerhouse Sport
Andre Grennell Spellman-Dublin Port
Cian Keogh Spellman-Dublin Port
Ryan Byrne Spellman-Dublin Port
Will Ryan Spellman-Dublin Port
Andrew Dwyer Sundrive Track Team
Eoin Mullen Sundrive Track Team
Oisin Hogan Sundrive Track Team
Men’s Team Pursuit
(Seeding order)
Chris Troy Castlebar Cycling Club
David Brennan Castlebar Cycling Club
David Brody Castlebar Cycling Club
David Walshe Castlebar Cycling Club
Francis Halsall Sundrive Track Team A
John Caffrey Sundrive Track Team A
Keith Meghen Sundrive Track Team A
Oisin Hogan Sundrive Track Team A
Andre Grennell Spellman-Dublin Port
Cian Keogh Spellman-Dublin Port
Ryan Byrne Spellman-Dublin Port
Shane Higgins Spellman-Dublin Port
Will Ryan Spellman-Dublin Port
Callum O Toole Orwell Wheelers CC
Daniel Mc Elroy Orwell Wheelers CC
Dmitri Griffin Orwell Wheelers CC
Fionn Sheridan Orwell Wheelers CC
Ian Donnelly Orwell Wheelers CC
Stephen Mc Nally Orwell Wheelers CC
Aaron Wade Powerhouse Sport
Cathir Doyle Powerhouse Sport
David O Sullivan Powerhouse Sport
Lindsay Watson Powerhouse Sport
Conor Murnane UCD Cycling Club
Jason Kenny UCD Cycling Club
Rhys Kenny UCD Cycling Club
Sean Landers UCD Cycling Club
Andrew Dwyer Sundrive Track Team B
Eoin Hassett Sundrive Track Team B
Oisín Murtagh Sundrive Track Team B
Peter Finn Sundrive Track Team B
Men’s Team Sprint
(Seeding Order)
Harvey Barnes East Tyrone Cycling Club
James Glasgow East Tyrone Cycling Club
Liam Collins East Tyrone Cycling Club
Keith Meghen Sundrive Track Team A
John Caffrey Sundrive Track Team A
Eoin Mullen Sundrive Track Team A
Callum O Toole Orwell Wheelers CC
Daniel Mc Elroy Orwell Wheelers CC
Dmitri Griffin Orwell Wheelers CC
Fionn Sheridan Orwell Wheelers CC
Ian Donnelly Orwell Wheelers CC
Robert Murphy Sundrive Track Team B
Peter Finn Sundrive Track Team B
Colm Sevastopulo Sundrive Track Team B
David Brennan Castlebar Cycling Club
David Brody Castlebar Cycling Club
David Walshe Castlebar Cycling Club
Adrian Dunne Sundrive Track Team C
Eoin Hassett Sundrive Track Team C
Andrew Dwyer Sundrive Track Team C
Oisín Murtagh Sundrive Track Team D
Paul Bonass Sundrive Track Team D
Oisin Hogan Sundrive Track Team D
Francis Halsall Sundrive Track Team Res
Women’s Keirin
Eimer Mc Mullan UCD Cycling Club
Nikki Taggart Arcane Cycling Team
Susie Mitchell Sundrive Track Team
Autumn Collins Weston Homes-Torelli-Assure
Deirbhle Ivory Weston Homes-Torelli-Assure
Orla Hendron Orwell Wheelers CC
Anne Coleman Sundrive Track Team
Aisling Conlan Sundrive Track Team
Grace Irvine Arcane Cycling Team
Sofie Loscher Sundrive Track Team
Hannah Tilly Arcane Cycling Team
Women’s Team Pursuit
(Seeding Order)
Sofie Loscher Sundrive Track Team A
Susie Mitchell Sundrive Track Team A
Deborah Madden Sundrive Track Team A
Claire Ní Reachtagáin Sundrive Track Team A
Elizabeth Kent Arcane Cycling Team A
Grace Irvine Arcane Cycling Team A
Keela Mac Hale Arcane Cycling Team A
Róisín Kennedy Arcane Cycling Team A
Carthach Mc Carthy Orwell Wheelers CC
Grainne O’Callaghan Orwell Wheelers CC
Orla Hendron Orwell Wheelers CC
Yvonne Doran Orwell Wheelers CC
Autumn Collins Weston Homes-Torelli-Assure
Caoimhe O Brien Weston Homes-Torelli-Assure
Deirbhle Ivory Weston Homes-Torelli-Assure
Jennifer Bates Weston Homes-Torelli-Assure
Aisling Conlan Sundrive Track Team B
Agnieszka Samsel Sundrive Track Team B
Tara Nelson Sundrive Track Team B
Hannah Alley Sundrive Track Team B
Angela Hoare Arcane Cycling Team B
Hannah Tilly Arcane Cycling Team B
Nikki Taggart Arcane Cycling Team B
Rachel Mc Bride Arcane Cycling Team B
Women’s Team Sprint
(Seeding Order)
Autumn Collins Weston Homes-Torelli-Assure
Deirbhle Ivory Weston Homes-Torelli-Assure
Sofie Loscher Sundrive Track Team A
Susie Mitchell Sundrive Track Team A
Almha Russell Kissane Arcane Cycling Team A
Nikki Taggart Arcane Cycling Team A
Aisling Conlan Sundrive Track Team B
Claire Ní Reachtagáin Sundrive Track Team B
Grace Irvine Arcane Cycling Team B
Hannah Tilly Arcane Cycling Team B
Caoimhe O Brien Weston Homes-Torelli-Assure
Jennifer Bates Weston Homes-Torelli-Assure
Keela Mac Hale Arcane Cycling Team C
Rachel Mc Bride Arcane Cycling Team C
Róisín Kennedy Arcane Cycling Team Res
Agnieszka Samsel Sundrive Track Team C
Tara Nelson Sundrive Track Team C