| Leinster C/ship ( Result) Skip to content

Leinster C/ship ( Result)

Leinster Track C/ship
Saturday  22nd September.

<Result>

Sign on 9am to 10am
Open Track 0915 to 0945 (All)
Open Track 0945 to 1015 (U16/Senior/Masters only)
Open Track 1015 to 1025 (U12/U14 only)

First rider off at 1030 as per list below starting with 100m TT

Entry Fee :
Youth €5 (to cover both events)
Senior €10 (to cover both events)

Entry now Closed

Races no
U12 Girls 100m TT / Scratch Race
U12 Boys 100m TT / Scratch Race
U14 Girls 250m TT / Scratch Race
U14 Boys 250m TT / Scratch Race
U16 Girls 500m TT / Scratch Race
U16 Boys 500m TT / Scratch Race
Junior Girls 500m TT / Scratch Race
Junior Boys 500m TT / Scratch Race
Senior Women 500m TT / Scratch Race
Veteran Men 500m TT / Scratch Race
Senior Men 500m TT / Scratch Race

Entries to-date

01

U12

Aine Reilly YOUTH Female Scott Orwell Wheelers CC

02

U12

Zoe Shakespeare YOUTH Female Navan Road Club

03

U12

George Sevastopolo YOUTH Male Sundrive Track Team

04

U12

Harris Noah YOUTH Male Bray Wheelers

05

U12

Joseph Mullen YOUTH Male Un-Attached Leinster

10

U12

Luca Holmes YOUTH Male Scott Orwell Wheelers CC

12

U12

Tim Cronin YOUTH Male Navan Road Club

13

U14

Aoife Mooney YOUTH Female Navan Road Club

14

U14

Aoife O’Brien YOUTH Female Lakeside Wheelers

16

U14

Emma Smith YOUTH Female Navan Road Club

17

U14

Katie Reilly YOUTH Female Scott Orwell Wheelers CC

18

U14

Andrew Kelly YOUTH Male Moynalty Cycling Club

19

U14

Callum Byrne YOUTH Male Sundrive Track Team

20

U14

Christopher Marshall YOUTH Male Scott Orwell Wheelers CC

22

U14

Darragh Lenihan YOUTH Male Navan Road Club

24

U14

Harris Finn YOUTH Male Bray Wheelers

25

U14

Jack Atkinson YOUTH Male McNally Swords CC

26

U14

James Nealon YOUTH Male Lucan Cycling Road Club

27

U14

Patrick Heaney YOUTH Male Navan Road Club

28

U16

Caoimhe May YOUTH Female Scott Orwell Wheelers CC

29

U16

Caoimhe O’Brien YOUTH Female Lakjeside Wheelers

30

U16

Eva Brennan YOUTH Female Deenside Wheelers

31

U16

Keela Mac Hale YOUTH Female Arcane Cycling Team

32

U16

Andrew Ryan YOUTH Male Scott Orwell Wheelers CC

33

U16

Ronan O Connor YOUTH Male Scott Orwell Wheelers CC

34

U16

Sean Lenihan YOUTH Male Navan Road Club

35

U16

Thomas Pickford YOUTH Male Sundrive Track Team

36

JR

Almha Kissane JUNIOR A3 Female Arcane Cycling Team

37

JR

Hannah Tilly JUNIOR A3 Female Arcane Cycling Team

38

A4

Aisling Conlan SENIOR Female Sundrive Track Team

39

BC

Autumn Collins SENIOR Female Team Torelli

40

A4

Deirbhle Ivory SENIOR Female Team Torelli

41

A4

Eimer McMullan SENIOR Female Sundrive Track Team

42

A4

Emma Desmond SENIOR Female Arcane Cycling Team

43

A4

Grace Irvine SENIOR Female Arcane Cycling Team

44

A4

Sofie Loscher SENIOR Female Sundrive Track Team

46

A4

Susie Mitchell SENIOR Female Sundrive Track Team

47

A2

John Caffrey M40 Male Sundrive Track Team

49

A3

Ciaran Steed M40 Male Murphy Surveys Kilcullen CC

51

A3

Colm Sevastopulo M40 Male Sundrive Track Team

52

A3

Mel Sutcliffe M40 Male Scott Orwell Wheelers CC

54

A4

Francis Halsall M40 Male Sundrive Track Team

55

A3

Keith Meghan M40 Male Sundrive Track Team

56

LC

Alan Clarke M40 Male Scott Orwell Wheelers CC

59

LC

Thomas Kabs M40 Male Sundrive Track Team

60

A3

Eddie Lynch M50 Male Scott Orwell Wheelers CC

65

A4

Brian Coonan M50 Male Sundrive Track Team

67

A4

Joe Grennell M60 Male Arcane Cycling Team

73

LC

Paul O Connell M60 Male Usher Irish Road Club

74

LC

Phil Ormrod M60 Male Sundrive Track Team

75

JR

Aaron Wade JUNIOR A2 Male Black Rose Racing

76

JR

David O’Sullivan JUNIOR A3 Male The Sports Room Racing

81

JR

Robert Kiely JUNIOR A3 Male Sundrive Track Team

82

LC

Colm O’Cuinneagain SENIOR Male Sundrive Track Team

85

A1

Andre Grennell SENIOR Male Arcane Cycling Team

86

A3

Daniel McElroy SENIOR Male Scott Orwell Wheelers CC

87

A1

Darragh Zaidan SENIOR Male Arcane Cycling Team

88

A2

Fionn Sheridan SENIOR Male Scott Orwell Wheelers CC

90

A1

Freddie Stevens SENIOR Male Scott Orwell Wheelers CC

91

A1

Matthew Mc Cullagh SENIOR Male Sundrive Track Team

92

LC

Robert Murphy SENIOR Male Sundrive Track Team

93

A1

Ryan Byrne SENIOR Male Arcane Cycling Team

94

A2

Ryan Callan SENIOR Male Lucan Cycling Road Club

95

A2

Sam Gilmore SENIOR Male Arcane Cycling Team

97

A2

Stephen Conroy SENIOR Male Lucan Cycling Road Club

99

A2

Valdis Andersons SENIOR Male Scott Orwell Wheelers CC

Proposed Combined Scratch Races
(1) U12 Girls 100m TT / Scratch Race (2)
U12 Boys 100m TT / Scratch Race (5)
5 Laps

(2) U14 Girls 250m TT / Scratch Race (4)
U14 Boys 250m TT / Scratch Race (8)
8 Laps

(3) U16 Boys 500m TT / Scratch Race (4)
U16 Girls 500m TT / Scratch Race (4)
Junior Girls 500m TT / Scratch Race (2)
10 Laps

(4)  Senior Women 500m TT / Scratch Race (8)
15 Laps

(5) Veteran Men 500m TT / Scratch Race (13)
15 Laps

(6)  Senior Men 500m TT / Scratch Race (12)
Junior Boys 500m TT / Scratch Race (3)
20 Laps

Medals in all categories but combination may change subject to attendance to give good racing.