| Youth Track Nationals (Entry) Skip to content

Youth Track Nationals (Entry)

Saturday 14th July
Eamonn Ceannt Stadium Sundrive Road

< Online Entry >
Entry Fee €15 (to cover all 3 events)
Entry closes midnight Wednesday 10th July

Separate Championships for Boys & Girls at U12/U14/U16  competing in Sprint / TT/ Scratch

Running Order for Nationals Sat 14th July
09.30 – 10.30 Sign on & Bike Hire
10.30 – 11.00 Open Warm-up – Open Track
First rider off at 11.05 as per order below. (Girls off first)

Sprint Qualifiers (Flying 200)
U12 Sprint Qualifier (1 lap)
U14 Sprint Qualifier (1 lap)
U16 Sprint Qualifier (2 laps)

Standing Start TTs
U12 Standing Start 100m TT
U14 Standing Start 250m TT
U16 Standing Start 500m TT

U12 Sprints start at Start Finish Line (460m)
U14/U16 Sprints start further back on straight at Pursuit line (490m)

Entries List (Final)

Cat Name Club
U12 (F) Aine Doherty VC Glendale
U12 (F) Aine Reilly Scott Orwell
U12 (F) Rachel Dore Bray Wheelers
U12 (F) Zoe Lindsay Dromore CC
U12 (M) Cal Tutty Dungarvan CC
U12 (M) David Gaffney JR Dungarvan CC
U12 (M) Eoghan Lattimore Dungarvan CC
U12 (M) Noah Harris Bray Wheelers
U12 (M) Oisin May Scott Orwell Wheelers
U14 (F) Aoife Mooney Navan Road Club
U14 (F) Aoife O’Brien Usher IRC
U14 (F) Katie Reilly Scott Orwell
U14 (F) Rachel White North Down CC
U14 (F) Shauna Finn Newcastle West CC
U14 (M) Andrew Kelly Moynalty CC
U14 (M) Callum Byrne Sundrive Track Team
U14 (M) Christopher Marshall Scott Orwell Wheelers
U14 (M) Finn Harris Bray Wheelers
U14 (M) James Nealon Lucan Cycling Road Club
U14 (M) Luke Donald Team Madigan
U14 (M) Neil Kelso East Tyrone CC
U14 (M) Shea O’Kane Phoenix CC
U14 (M) Timothy Lane Un-Attached Ulster
U16 (F) Almha Kissane Killarney CC
U16 (F) Caoimhe O’Brien Lakeside Wheelers
U16 (F) Caoimhe May Scott Orwell Wheelers
U16 (F) Ellie Kelso East Tyrone CC
U16 (F) Eva Brennan Deenside Wheelers
U16 (F) Katie Neill Carn Wheelers
U16 (F) Keela Mac Hale Inspiration Cycling Club
U16 (F) Lucy O’Donnell O’Leary Stone Kanturk
U16 (F) Maia Simmons The Bike House CC
U16 (F) Maria McAllister Island Wheelers
U16 (F) Olivia Cannon Usher IRC
U16 (F) Tara Kissane Killarney CC
U16 (M) Andrew Ryan Scott Orwell Wheelers
U16 (M) Chris Donlad Team Madigan
U16 (M) Christopher Neill Banbridge CC
U16 (M) Ciaran Dixon McConvey Cycles
U16 (M) Eoghan Cooke Ounavarra Cycling Club
U16 (M) Eoghan Pattwel O’Leary Stone Kanturk
U16 (M) Jadan Leane Killarney CC
U16 (M) Joseph Owens Omagh Wheelers Cycling Club
U16 (M) Mark McGarry Dungarvan CC
U16 (M) Matthew Devins Yeats County CC
U16 (M) Odhran Doogan Powerhouse Sport
U16 (M) Thomas Pickford Sundrive Track Team