| IVCA Track C/ship (Result) Skip to content

IVCA Track C/ship (Result)

Saturday 3rd September ***
Eamonn Ceannt Stadium

Sundrive Road

RESULT

2017 IVCA TRACK CHAMPIONSHIPS
SATURDAY 3rd SEPTEMBER

IVCA 40-49 Results
200TT
Sean Curtis

12.800

Thomas Kabs

13.419

Susie Mitchell

13.771

Cathal Miller

14.019

Derek Gormely

14.419

Tony Woods

15.458

Enda Smyth

15.658

 
Semi Final
Sean Curtis

beat

Cathal Miller 2-0
Thomas Kabs

beat

Susie Mitchell 2-0
Sprint Final
Sean Curtis (G)

beat

Thomas Kabs (S) 2-0
Bronze
Cathal Miller (B)

beat

Susie Mitchell 2-1
750m TT
Sean Curtis

56.71

Gold

Thomas Kabs

58.43

Silver

Susie Mitchell

58.79

Bronze

Cathal Miller

60.17

4

Derek Gormely

63.13

5

Enda Smyth

64.78

6

Tony Woods

66.64

7

 
Pursuit 3K
Sean Curtis

3.52.77

Gold

Cathal Miller

3.56.75

Silver

Thomas Kabs

3.57.08

Bronze

Susie Mitchell

4.13.89

4

Tony Woods

4.31.13

5

Derek Gormely

4.32.06

6

Enda Smyth

4.40.41

7

Scratch (40-49)
Sean Curtis

1

Gold

Thomas Kabs

2

Silver

Cathal Miller

3

Bronze

 

IVCA 50-59 Results
200TT
Willie Cannon

14.14

Terry Ferris (60)

14.48

Lloyd Scott

14.90

Joe Murphy

15.25

Semi Final
Lloyd Scott

beat

Terry Ferris 2-0
Willie Cannon

beat

Joe Murphy 2-0
Sprint  Final
Lloyd Scott (G)

beat

Willie Cannon(S) 2-1
Bronze
Terry Ferris *

beat

Joe Murphy ** 2-1

 *(Gold 60-69)

**(Bronze 50-59)

500TT
Willie Cannon

42.43

Gold

Lloyd Scott

44.12

Silver

Joe Murphy

46.57

Bronze

Pursuit 2K
Lloyd Scott

3.03.21

Gold

Joe Murphy

3.03.71

Silver

Willie Cannon

3.07.20

Bronze

Scratch (50-69)
Terry Ferris

1

Gold

(60-69)
Willie

2

Gold

(50-59)
Joe Murphy

3

Silver

(50-59)
Orla Hendron

4

Bronze

(50-59)

 

IVCA 60-69 Results
500TT
Terry Ferris

43.71

Gold

Pursuit 2K (60-69)
Terry Ferris

2.59.29

Gold

Sprint
Terry Ferris

Gold

Scratch
Terry Ferris

Gold

 

IVCA 70+ Results
200TT
Paul O’Connell

14.80

Phil Ormrod

15.02

Hugh Davis

15.27

Sprint Final
Paul O’Connell

Gold

Hugh Davis

Silver

Phil Ormrod

Bronze

500TT
Paul O’Connell

43.78

Gold

Hugh Davis

45.10

Silver

Phil Ormrod

46.64

Bronze

Pursuit 2K (70+)
Hugh Davis

2.52.86

Gold

Phil Ormrod

3.14.57

Silver

Paul O’Connell

3.16.92

Bronze

Scratch (70+)
Hugh Davis

Gold

Paul O’Connell

Silver

Phil Ormrod

Bronze

Team Sprint 135+
Sean Curtis,  Terry Ferris, Orla Hendron

55.40

Gold

Thomas Kabs, Susie Mitchell, Joe Murphy

55.93

Silver

Cathal Miller, Enda Smyth, Tony Woods

56.61

Bronze

Willie Cannon, Hugh Davis , Paul O’Connell

57.45

Lloyd Scott, Derek Gormely, Phil Ormrod

57.74

Minimum number of 5 participants required per age category/event

(Provisional Programme Subject to change)
Flying 200     M60    4 to qualify to Semi
Flying 200     M50    4 to qualify  to Semi
Flying 200     M40    4 to qualify to Semi

500TT M60
500TT M50
750TT M40

Pursuit 2k     M60
Pursuit 2k     M50
Pursuit 3K     M40
Medals decided by 1 round only

Sprint M60    Semi Heat 1 best of 3
Sprint M50    Semi Heat 1 best of 3
Sprint M40    Semi Heat 1 best of 3
Sprint M60    Semi Heat 2 best of 3
Sprint M50    Semi Heat 2 best of 3
Sprint M40    Semi Heat 2 best of 3
Round 3 if required

Lunch

Sprint M60   Bronze Ride off Ride 1
Sprint M50    Bronze Ride off Ride 1
Sprint M40    Bronze Ride off Ride 1
Sprint M60    Gold Silver Ride Ride 1
Sprint M50    Gold Silver Ride Ride 1
Sprint M40    Gold Silver Ride Ride 1
Sprint M60   Bronze Ride off Ride 2
Sprint M50    Bronze Ride off Ride 2
Sprint M40    Bronze Ride off Ride 2
Sprint M60    Gold Silver Ride Ride 2
Sprint M50    Gold Silver Ride Ride 2
Sprint M40    Gold Silver Ride Ride 2
Ride 3 if Required

Scratch         M60    5k Laps (10 Laps)
Scratch         M50    7.5k Laps (16 Laps
Scratch         M40    10k Laps (22 Laps)

Team Sprint (Combined age 135+)