| Youth Track Championships (Result) Skip to content

Youth Track Championships (Result)

Saturday 15th July
Eamonn Ceannt Stadium Sundrive Road

< Result >

Separate Championships for Boys & Girls at U12/U14/U16  competing in Sprint / TT/ Scratch

Running Order for Nationals Sat 16th July
09.30 – 10.30 Sign on & Bike Hire
10.30 – 11.00 Open Warm-up – Open Track
First rider off at 11.05 as per order below. (Girls off first)
( See below for full schedule and list of entrants)

Sprint Qualifiers (Flying 200)
U12 Sprint Qualifier (1 lap)
U14 Sprint Qualifier (1 lap)
U16 Sprint Qualifier (2 laps)

Standing Start TTs
U12 Standing Start 100m TT
U14 Standing Start 250m TT
U16 Standing Start 500m TT

U12 Sprints start at Start Finish Line (460m)
U14/U16 Sprints start further back on straight at Pursuit line (490m)

U16 Sprint Quarters (1 round)  Top 8 
1v8, 2v7, 3v6, 4v5

U12 Girls Sprint Final 

U12 Boys /U14 Girls & Boys Youth Sprint Semis – one round only Top 6

Under 12 Sprint Semi Final (1) 3 riders 460m (1 lap) 1v4v6
Under 12 Sprint Semi Final (2) 3 riders 460m (1 lap) 2v3v5
Winners to Gold / Silver ride off (1 Round)
Runner ups to Bronze ride off (1 Round)
Separate events for Boys & Girls subject to numbers

Under 14 Sprint semi (1) 3 riders 500m (1 lap) 1v4v6
Under 14 Sprint semi (2) 3 riders 500m (1 lap) 2v3v5
Winners to Gold / Silver ride off (1 Round)
Runner ups to Bronze ride off (1 Round)
Separate events for Boys & Girls subject to numbers

Under 16 Sprint Semi Finals
Under 16 Sprint Semi Finals(1) 2 riders  (1 lap)  1 Round
Under 16 Sprint Semi Final (2) 2 riders  (1 lap) 1 Round
Winners to Gold / Silver ride off (Best of 3 over 1 lap)
Runner ups to Bronze ride off  (Best of 3 over 1 lap)
Separate events for Boys & Girls subject to numbers

Lunch
U12 Scratch Race  (3 Laps)
U14 Scratch Race (8 Laps)
U16 Scratch Race (12 Laps)
Separate events for Boys & Girls subject to numbers

Youth Sprint Medal ride offs
U12 Sprint 3rd ride off (2 riders) 460m (One Round only)
U14 Sprint 3rd ride off (2 riders) 490m (One Round only)
U16 Sprint 3rd ride off (2 riders) 490m   Best of 3  (Round 1)
U16 Sprint Final                2 riders) 490m   Best of 3  (Round 1)
U12 Sprint Final (2 riders) 460m (One Round only)
U14 Sprint Final (2 riders) 490m (One Round only)
U16 Sprint 3rd ride off (2 riders) 490m   Best of 3  (Round 2)
U16 Sprint Final                2 riders) 490m   Best of 3  (Round 2)
U16 Sprint Final Round 3 (if required)

Parking 
The Track Commission has received an email from the Secretary of the Rutland Grove Residents Association asking that competitors refrain from parking on footpaths or on the grass.
Please note that cars parked illegally in the area, recently, have been towed.
Also please don’t leave bikes or valuables unattended in parked cars.


Entry closed Wed 12th July

Limited Bike Hire Available
Please seek loan of Track bikes from Regional Commission where possible

U12 100m TT / Sprint / Scratch
U14 250m TT / Sprint /Scratch
U16 500m TT / Sprint / Scratch
Separate events for Boys & Girls

As Per Cycling Ireland Rules – No TT Helmets / No TT Bars / No Disc Wheels

* Please arrive with cleats in good condition!!!
 Cycling Ireland Numbers to be worn on Left so can be seen by finish judges
* Club kit or plain kit only (No 2016 National Skinsuits)

Gear Limit U16 – 48×15* (Rollout 6.94m – 273.23 inches)
Gear Limit U14 – 49×16 (Rollout 6.54m – 257.48 inches)
Gear Limit U12 (6.14 or Limited to gearing on hire bike)
* Rollouts can change depending on tyre size etc e.g. with a 20 tyre U16 could be 49×15

This year we will be once again running separate events for Girls and Boys but we do need the support of our female riders to ensure that we can do this. The minimum number required for each category is five riders and if we fail to reach that in any of the categories then we will have to run a combined event.

Please note that Track Accreditation is required.

 

  • Sharing of bikes may also be required subject to entry numbers
  • CI Licence must be presented on the day. Race Numbers must we worn (on left)
  • The wearing of track mitts is required.
  • Cleats must be in good condition and pedal retention be turned up high
    If a rider is found to be riding with excessive wear on his/her cleats,
    they will be excluded from the competition
  • Accreditation at either Orangefield or Kanturk Track is also acceptable
  • Provinces are invited to supply one line judge / timekeeper
  • Sundrive Hire bikes have gearing of 49×16 and Look Keo or Toestraps
    (No changing of pedals or gearing on hirebikes) Limited shoes also available

 We reserve the right to alter format of qualifying rounds subject to entry level

17U120 543 Rachel Dore Bray Wheelers CC F U12 (2)
17U120 075 Zoe Lindsay Dromore CC F U12
17U140 106 Amber Young Powerhouse Sport F U14 (8)
17U140 141 Aoife O’Brien Lakeside Wheelers F U14
17U140 050 Caoimhe May Scott Orwell Wheelers F U14
17U140 320 Casey Owens Sundrive Track Team F U14
17U140 049 Katie Neill Carn Wheelers F U14
17U140 043 Maria McAllister Island Wheelers F U14
17U140 338 Olivia Cannon Usher IRC F U14
17U140 233 Rachel White North Down CC F U14
17U160 103 Aoibhe Power Dungargan CC F U16 (10)
17U160 048 Caoimhe O’Brien Lakeside Wheelers F U16
17U160 194 Clodagh Gallagher AAA Cycling F U16
17U160 206 Ellie Kelso East Tyrone Cycling Club F U16
17U160 149 Eva Brennan Deenside Wheelers F U16
17U160 044 Hannah Tilly Scott Orwell Wheelers F U16
17U160 010 Lara Gillespie Scott Orwell Wheelers F U16
17U160 150 Lucy O’Donnell O’Leary Stone Kanturk F U16
17U160 025 Niamh McKivergan Powerhouse Sport F U16
17U160 075 Sarah McGrath Kilarney CC F U16
17U120 032 Adam Rafferty Island Wheelers M U12 (7)
17U120 276 Callum Byrne Sundrive Track Team M U12
17U120 491 Finn Harris Bray Wheelers M U12
17U120 157 James Nealon Lucan CRC M U12
17U120 132 Luke Donald Team Madigan C.C. M U12
17U100 335 Noah Harris Bray Wheelers M U10
17U100 037 Oisin May Unattached M U10
17U140-006 Adam McKeever AAA Cycling M U14 (12)
17U140-033 Andrew Kelly Moynalty CC M U14
17U140 016 Andrew Ryan Scott Orwell Wheelers M U14
17U140 078 Darren Foy Westport Covey Wheelers M U14
17U140 044 Darren Rafferty Island Wheelers M U14
17U140 224 Eoghan Cooke South East Road Club M U14
17U140 231 Johnnie McCauley Team Madigan
M U14
17U140 071 Joseph Owens Omagh Wheelers M U14
17U140 201 Noah McConway O’Leary Stone Kanturk M U14
17U140 080 Odhran Doogan Powerhouse Sports M U14
17U140 091 Ronan O’Connor Scott Orwell Wheelers M U14
17U140 217 Shea O’Kane Phoenix CC M U14
17U160 007 Aaron Wade Lakeside Wheelers M U16 (9)
17U160 130 Chris Donald Team Madigan C.C. M U16
17U160 006 Ciaran Dixon Phoenix CC M U16
17U160 045 David O’Sullivan Moynalty CC M U16
17U160 051 Luke Duff Sundrive Track Team M U16
17U160 052 Padraic Doolan Acorn CC M U16
17U160 026 Sean Nolan Navan Road Club M U16
17U160 178 Shay Donley Ballymoney CC M U16
17U160 161 Thomas Pickford Sundrive Track Team M U16

48 Entries